Sosyal Medyayı Etkin Kullanmanın İpuçları

Gündelik koşuşturma içinde ayıracağınız beş dakika ile sosyal medyadaki varlığınızı korumak ve büyütmek mümkün…

Linkedin grupları, sektörünüzdeki profesyonellerle bağlantı kurmak için ideal bir yerdir. Alanınızdaki güncel trendleri takip etmek, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak ve sektörünüzdeki tanınırlığınızı artırmak için Linkedin gruplarına katılmak önemlidir. Gruplara paylaşımda bulunmak, mevcut paylaşımlara yorum bırakmak,  profilinize ve web sayfanıza trafik sağlayacaktır.

Haftada bir kez, grup özet akışınıza bir göz atın, ilgi çekici, üzerinde düşünülecek veya yorum yapılabilecek bir yazı bulursanız yayınlayın.  Gruptaki takipçilerin yararlanabileceği bir makale veya bir blog yazısı da olabilir…

Twitter’da üç kişiye ulaşın

twitter-son

Twitter kullanıcılarının %74’ü, ürün güncellemeleri için küçük işletmeleri takip ediyor. İstatistikler, Twitter’daki marka takipçilerinin %47’si marka web sitelerini ziyaret etme, %72’si de takip ettikleri markaları satın alma eğilimindeler. Bir başka deyişle, Twitter, kişilerle etkileşim kurmak için önemli bir pazarlama aracıdır.

Mevcut takipçileriniz ile istikrarlı bir ilişki sürdürmeniz gerekirken, yeni kişilere ulaşmak hayati önem taşır. Bunun için izleyeceğiniz yollar:

  • Twitter aramasını; yaşadığı yer veya ilgi alanlarına göre, sektörünüz ile ilgili kullanıcıları bulmak için kullanın. Bu hedef kitlenizin sizden haberdar olmasını ve sizi geri takip etmesi için olanak sunar.
  • Konunuz ve içeriğiniz ile ilgili tweetler bulun ve bunları yanıtlayın. Bu, hem ilişki kurmanıza hem de karşınızdakini takdir etmenizi sağlar.
  • İşinizle ilgili sorular arayın, ve onları cevaplayın.

“Pinterest Analytics”te güncel trend konularını gözden geçirin

İnsanların konuştukları trend konular hakkında ilginç paylaşımlarda bulunmak, sosyal medya varlığınızı genişletmek için mükemmel bir yoldur. “Trend topic” hakkında yazmak, sizi takip etmeyen kişiler tarafından görülmenizi sağlar.

“Trend topic” ile ilgili pinlerin tıklanma oranının ortalama %94 arttığı görülüyor. Trend olan bir konu ile ilgili paylaşımda bulunmanız, web sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını ikiye katlayabilir. “Pinterest Analitik” e beş dakikanızı ayırın, trend konuları inceleyin ve bu konuları kendi marka veya hizmetinize bağlantı kuracak yollar düşünün. Bunu diğer sosyal medya platformlarında da uygulayabilirsiniz.

fotograf-cekimi-son

Fotoğraf çekin

Fotoğraf paylaşımı artık sadece Instagram ve Pınterest’de değil, Facebook, Twitter  hatta Linkedin’de bile önemini artırmaya başladı. Kendi fotoğrafınızı kullanmak mevcut akıllı telefon ve uygulamalarla hem daha az maliyetli hem de hiç olmadığı kadar kolay.

Her istediğinizde fotoğraf paylaşmak yerine, sosyal ağlarınızda kullanmak üzere bir resim kütüphanesi oluşturun ve zamanınız oldukça, işinizle ilgili fotoğraf çekip kütüphanenize ekleyin. İsterseniz fotoğraf düzenleme programları ile görsellerinizi daha çarpıcı hale getirebilirsiniz.

Sektörün önde gelen etkili kişileri takip edin

Herhangi bir sosyal ağda, işiniz veya konunuzla ilgili güncel kalabilmek ve takipçilerinizi artırmak için, fenomen kişileri takip etmenizde yarar var. Onlara yanıt verebilir, postlarını paylaşabilir, yorum yapabilirsiniz. En sonunda onlar da sizinkileri paylaşmaya başlayabilir. Linkedin’de işinizle ilgili fenomenleri bulabilirsiniz. Onları takip edin, ilişki kurun ve kendinize ait kaliteli içerikler paylaşın.

Gün içerisinde ayıracağınız beşer dakikalar ile sosyal ağlarda neler yapabildiğinize ve takipçilerinizin nasıl büyüdüğüne şaşıracaksınız:)

Strong Social

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*