Mekan Fotoğraf Çekimi

Ürün ve mekan fotoğrafı çekimi görselleşmiş dünyada ticari alanda faaliyet gösteren kurumların kendilerini var etmeleri için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Eğlence merkezleri, showroomlar, restoranlar, mağazalar gibi ticari ürün ve hizmet satışının yapıldığı yerler ve okul, ev, yurt, mağaza, hastane gibi ticari faaliyet gösteren kurumlar birçok durumda görselliği öne çıkaracak şekilde iç ve dış mekan çekimi yaptırırlar. Verileri de internet sitesi, televizyon, katalog, insert ve broşürler için kullanırlar. İç ve dış mekân çekimi detaylara dikkat etmeyi gerektiren zorlukları olan ama eğlenceli bir daldır.

Mekan fotoğrafı çekiminde önemli olan unsurlar objelerin özelliklerinin istenilen derecede vurgulanmasıdır. Son teknoloji makinelerle hazırlanan çekimler bir çok işlemden geçirildikten sonra teslim edilmektedir. Bu fotoğrafçılık alanında bir gruplandırma yaparsak;

İç mekan çekimi
dış mekan çekimi
iç ve dış mekan çekimi

şeklinde bir gruplandırma söz konusu olabilir. Mekan fotoğrafı çekimi fazla göreceli bir kavramdır, bu yüz den son teknoloji ürünler ve profesyonel destek alınarak çekilmesi önem arz eder.

Mekan fotoğraf çekimi, tanıtımı yapılan mekanın mimari yapısını, dizayn ve dekorasyonunu, çalışma ortamını, yönetici ve personelini yansıtan fotoğrafçılık dallarından biridir. Mekan fotoğraf çekimi için üst düzey fotoğrafçılık bilgisi, kurgusu ve profesyonel ekipman gerekmektedir. Bunların yanı sıra çekimi yapılacak alan için doğru kadraj açılarının ve ışık şartlarının ayarlanması, ön plana çıkartılacak yerlerin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Mekan Fotoğraf Çekiminin Amaçları Nelerdir?
Mekan çekimleri, ait olduğu firmanın kalitesini ve prestijini ortaya koymaktadır. Mekanın tasarımı ve mimarisi, yapılan çekimlerde ön planda tutulmaktadır. Mekanın yapısının yanı sıra sektördeki yeri, sahip olduğu dekorasyon ve eşyalar, çalışma ortamı ve düzeni gibi birçok unsur fotoğraflara yansıtılmaktadır. Bu mekanlar; şirket, ofis, otel, poliklinik, restoran ve mağaza gibi çeşitli iş alanları ve merkezleridir.

İç Mekan Mimari Fotoğraf Çekimleri
Her mekanın kendine özgü bir mimari yapısı ve tasarımı vardır. İç mekan fotoğraf çekimlerindeki amaç, bu farklılığı ortaya çıkartarak, diğer mekanlardan ayrılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, iç mekan mimari fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren fotoğrafçı alanında uzman ve tecrübe sahibi olmalıdır.