İletişimciler İçin 10 Yazım Kuralı

İletişimciler şu 10 kuralı takip etmelidir:

İlk olarak okurlarınız için neyin önemli olduğunu düşünmeden kendi ilgi alanlarınızı ifade etmeye başlamayın

Daha önceki iletişim çalışmalarınızda yazdıklarınızı kopyalayıp yapıştırmayın. Onun yerine bu iletişim çalışmasındaki hedef kitlenize, amacınıza ve zamanlamaya uygun olarak vereceğiniz mesaj için doğru kelimeleri seçin.

Şişirilmiş bir dil ve anlaşılmaz bir jargon kullanmayın. Bu durum okuyucunun kafasını karıştıracak ya da kızdıracaktır. Bu da mesajınızı riske atar.

Yazdıklarınızı düzeltmeyi ve tam olarak düzenlemeyi unutmayın. Yazmak için ayırdığınız her 30 dakikaya karşılık, gözden geçirme, düzeltme ve kısaltma için başka bir 60 dakika ayırın.

Mesajlarınızı profesyonellikle onurlandırın, böylece yazdıklarınız şirketinizin ve sizin itibarına pozitif şekilde yansıyacaktır.

Sevgililerinizi öldürün, zira bir ifade ya da paragrafa aşık olduğunuzda, artık okuyucuların ilgi alanlarını ilk sıraya almayı bırakırsınız.

Bilgisayarın yazım denetimine güvenmeyin. Bu, sizin kendi işinizi yüksek sesle okumanızın ya da bir arkadaşınızdan sizin için tashih yapmasını istemenin yerini tutmaz.

Aceleyle “gönder” tuşuna basmayın. Mesajınızın net, saygılı ve etkili olduğundan emin olana kadar mesajın karşısında oturmaya devam edin.

Okuyucuyu harekete geçmeye davet etmelisiniz zira işler bu şekilde yürüyor.

Mesajınızın görsel etkisini göz ardı etmemelisiniz. Kelimelerinizi organize ve yoğunluk içindeki okuyucuların okuyabileceği kolaylıkta bir format içinde sunun.

Beth Nyland

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*